Kredyt konsolidacyjny – co to?

Kredyt konsolidacyjny jest stosowany w momencie kiedy chcemy połączyć kilka kredytów w jeden. Warto jednak dokładnie dowiedzieć się co to jest konsolidacja i kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny to produkt stworzony z myślą o ludziach którzy mają kilka kredytów i chcą je połączyć. To rozwiązanie, pozwoli uniknąć nieterminowej spłaty pożyczki lub kredytu w sytuacji, kiedy wzięliśmy na siebie zbyt wiele zobowiązań. Konsolidacja oznacza połączenie mniejszych kredytów gotówkowych lub pożyczek w jeden dług. Dzięki temu mamy tylko jeden kredyt, którego rata może być mniejsza od sumy kilku pojedynczych należności.

Wszystko zależy od warunków umowy oraz okresu kredytowania. Często bierzemy na siebie zbyt dużą liczbę chwilówek i kredytów po to, żeby zbudować pozytywną historię kredytową. Niestety przez źle dokonaną analizę domowego budżetu szybko możemy ją stracić i wpadamy w spiralę długu. Wówczas najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest kredyt konsolidacyjny. Mamy tu do wyboru kredyt gotówkowy bądź hipoteczny.

Jak działa kredyt konsolidacyjny

Najprościej mówiąc kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy na spłatę innych kredytów. Połączyć w jedno można praktycznie wszystkie zaciągnięte zobowiązania, bez względu na to czy jest to produkty bankowy czy pozabankowy. Zależy to jednak od oferty którą wcześniej wybraliśmy.

Konsolidacji możemy dokonać za pomocą banku lub firmy pożyczkowej bądź też samodzielnie. Decydując się na instytucje bankowe i pozabankowe korzystamy ze specjalnie przygotowanej oferty kredytu konsolidacyjnego. Jeśli jednak samodzielnie chcemy dokonać konsolidacji poradzić sobie z połączeniem zobowiązań, to po prostu bierzemy kredyt lub pożyczkę na spłatę zaciągniętych już zobowiązań. Następnie sami rozliczamy się ze swoimi wierzycielami. Do niedawna mogliśmy konsolidować tylko te kredyty i inne zobowiązania, które były zaciągnięte w bankach. Obecnie firmy pożyczkowe również mają w swojej ofercie konsolidację.

Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja podobnie jak każdy kredyt wiąże się z pewnymi warunkami spłaty, które powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy. Musimy się dowiedzieć jakie elementy składające się na zobowiązanie kredytu konsolidacyjnego są ważne dla nas kredytobiorców.

  • Rata po konsolidacji
  • prowizja
  • całkowita kwota do spłaty – powinna być ona jak najniższa, ale ostatecznie i tak będzie większa niż suma wcześniejszych zobowiązań,
  • zabezpieczenie kredytu
  • opóźnienia w spłacie i konsekwencje, jakie z nich wynikają.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o wzięciu kredytu konsolidacyjnego, powinniśmy również sprawdzić bank lub pożyczkodawcę, z którego usług chcemy skorzystać. Dokładnie przeanalizujemy oferty kredytowe różnych banków i zdecydujmy się na tą która spełni wszystkie nasze oczekiwania.